a person has a utility function described by the equation U=2xv. the price of x is $32 per unit while the price of y is $20 per unit.

a person has a utility function described by the equation U=2xv. the price of x is $32 per unit while the price of y is $20 per unit. With an income of $800 per month, how many units of goods x and y will the person consume in a month to maximize utility?

Give us your instructions.
Select the type of service you need: writing, calculations, or programming. We’ve created an intuitive order form that tells you what information to enter and where, so make sure to fill out each required field. Also, make your requirements as specific as possible. Don’t rush! Take your time and explain everything in detail how it works.

Proceed to checkout and enter your credit card details or PayPal login, how to pay. Follow the payment provider’s instructions to confirm the transaction.
Now your order is in our system! We’ll start processing it right away.