Today is December 10. The marketing manager has asked her division head whether she can reduce the selling price of product XYZ $15.00/unit to…

1.Today is December 10. The marketing manager has asked her division head whether she can reduce the selling price of product XYZ $15.00/unit to $11.00/unit for the rest of the month of December. Cutting the price will increase sales for the rest of the month by 5,000 units from 17,000 units to 22,000 units, but will cannibalize some January sales: the December-only price cut will reduce January sales by 3,000 units. The variable costs of manufacturing and selling XYZ are $8.00/unit. Fixed costs are $5,000 for December, but will rise to $6,500 in January.The operating profit for December and January combined will be greater ifA.

Give us your instructions.
Select the type of service you need: writing, calculations, or programming. We’ve created an intuitive order form that tells you what information to enter and where, so make sure to fill out each required field. Also, make your requirements as specific as possible. Don’t rush! Take your time and explain everything in detail how it works.

Proceed to checkout and enter your credit card details or PayPal login, how to pay. Follow the payment provider’s instructions to confirm the transaction.
Now your order is in our system! We’ll start processing it right away.